شکلات برای دندان خوب است؟شکلات برای دندان خوب است؟ شاید نه؛ اما یک ماده خاص در این خوراکی خوشمزه وجود دارد که احتمالا برای سلامت دندان مفید است. تیمی از محققان دانشگاه لوییزیانا در آمریکا توانسته این ماده را کشف کند و بر اساس آن خمیر دندانی بسازد که اکنون به بازار آمده است.این خمیر دندان که «تئودنت» نام دارد، فلوراید ندارد و بر پایه یکی از مشتقات شکلات و چند ماده معدنی دیگر ساخته شده تا مینای دندان را محکم و قوی کند.
سازندگان تئودنت می گویند، این محصول به درد کسانی می خورد که نگران استفاده از فلوراید هستند، چون فلوراید در بعضی از موارد با ابتلا به اختلال تیروئید و بیماری های استخوانی مربوط بوده است.
البته تئودنت که حدود ۱۰ دلار قیمت دارد، اصلا مزه شکلات نمی دهد و طعم نعنایی دارد؛ هم چنین سازنده های آن امیدوارند به زودی نخ دندان، دهان شویه، و خب، خمیردندان بدون قند اما با طعم شکلات مخصوص کودکان را هم تولید کنند.#آرمان_صادق_پور، رییس شرکت تولید کننده تئودنت در این باره گفت:«وقتی بچه ها درباره این خمیردندان می شنوند، اولین چیزی که می پرسند، این است:”مزه اش مثل شکلات است؟” و واقعا دوست دارند این مزه را بدهد. اگر بچه ها واقعا این را می خواهند، الان می توانیم آن ها را به خواسته شان برسانیم.»
او هم چنین می گوید، قورت دادن و خوردن این خمیردندان مشکلی ایجاد نمی کند. 
 
اشکان نعمت‌پور


شاخه مطلب  


اخبار سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ